ברוך הבא אורח, באפשרותך או לצור חשבון
התקשר 03-9050090
!הודע לי על מכירה חדשה

<< חזור

פריט מס' : 087

הקמיע שחילץ מן התופת | קמיע נדיר ומיוחד מידיו הקדושות של הצדיק רבי ישעי'לה מקרעסטיער זי"ע שניתנה עם ברכת הדרך של הצדיק רבי אשר אנשיל יונגרייז הי"ד מטשענגער לאחד מבני עירו שניצל בעור שיניו מהנאצים

פריט מעורר התרגשות בקרב שוחרי חסידות ואוהבי צדיקים, קמע אותו נתן הצדיק מקרעסטיר למבקשי ישועה והיה ספון במשך קרוב למאה שנים.


קמע זה מיוחד במינו ונדיר מאד, בשל ייחוסו וסיפור הצלתו של יהודי משואת יהודי אירופה בזכותו כדלהלן: "רק מספר ימים לפני פטירתו, פתח סבא את סגור ליבו וגילה את סוד הצלתו בזכות הקמיע הקדוש הזה", כך מספרת לנו נכדתו של ר' עזריאל יצחק שיינר ז"ל. "סבא ר' עזריאל יצחק שיינר נולד בעיירה טשענגער בהונגריה במשפחה של 11 ילדים לאביו הר"ר אפרים דב הי"ד. המלחמה הנוראה תפסה אותו כשהוא בלימודים בבלגיה, מרוב דאגתו למשפחתו חזר סבא להונגריה ושב לעיר הולדתו טשענגער לאשתו וארבעת ילדיו. כשנכנסו הנאצים להונגריה נשלח סבא למחנה העבודה מטהאוזן, הוא פנה בבכי למורו ורבו רב העיירה הגה"ק רבי אשר אנשיל יונגרייז הי"ד מטשענגער אשר בליבו הרחום הוציא מתחת ידיו קמיע אותו קיבל מידיו הקדושות של רבינו הקדוש רבי ישעי'לה ב"ר משה מקרעסטיער אשר שמעו כעושה נפלאות כבר נפוצה בקרב יהודי הונגריה, באומרו: "שמור על קמיע זה בכל מקום אליו תלך ובעז"ה תינצל". בדרך לא דרך שמר סבא את הקמיע הקדוש צמוד אליו בכל מקום ורק לפני פטירתו מן העולם קרא לאבא וסיפר לו את סוד הצלתו וסוד הקמיע הקדוש הזה".


ר' עזריאל יצחק שיינר ז"ל זכה לשרוד את אימי השואה ותלה את נס הצלתו בקמיע זה. לדאבון לב, מוסר הקמיע - רבה האחרון של טשענגער רבי אשר אנשיל יונגרייז הי"ד, אשתו של שיינר, ארבעת ילדיו וכמעט כל בני משפחתו עלו על המוקד באושוויץ הארורה. הוא נישא לאחר המלחמה ונולד לו בן אחד לו הוא מסר ברטט את הקמיע הזה עם פריטים נוספים אחרים ששרדו את התופת. 


אודות נוסח הקמיע: "ודברים אלה הבאים יכתוב לו סופר על קלף קטן... ורעה לא יאונה לא לו ולא לכל אנשי ביתו", כך כתב רבי הלל ליכטנשטיין בספרו "תשובות בית הלל החדש (סימן ל"ב). "ילשת באשר בוליב והאפה הבמוג ולה" אלו המילים שכתובות על פיסת הקלף.


פיענוח המילים: שלש פסוקים לשמירה שמרומזים בו, מופיע בספר אלף כתב, וזה ביאורו: הפסוקים: יְהִי שָׁלוֹם בְּחֵילֵךְ שַׁלְוָה בְּאַרְמְנוֹתָיִךְ (תהילים קכ"ב, ז); לֹא תְאֻנֶּה אֵלֶיךָ רָעָה וְנֶגַע לֹא יִקְרַב בְּאָהֳלֶךָ (תהילים צ"א,י), משולבים לסירוגין בראשי תיבות של השורה הראשונה. הפסוק: "וְאֶת הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר פֶּתַח הַבַּיִת הִכּוּ בַּסַּנְוֵרִים מִקָּטֹן וְעַד גָּדוֹל וַיִּלְאוּ לִמְצֹא הַפָּתַח" (בראשית י"ט, א'), מופיע בראשי תיבות של השורה השניה.


ייחוס הקמיע לרבינו הקדוש מקרעסטיער: מזה דורות רבים עוברת ברטט המעשיה אודות הצדיק מקרעסטיר רבי ישעיה שטיינר על יהודי שהיגר לארה"ב, היהודי פתח מכבסה שהייתה מביאה לו פרנסה ברווח, אך דא עקא ששני גויים ממוצא איטלקי פתחו מכבסה מתחרה מול חנותו, היהודי שלא ידע את נפשו שלח עם יהודי שנסע להונגריה בקשה שיכנס לרבי ישעיל'ה ויבקש ישועה עבור מצוקתו. היהודי שב לארה"ב והביא עמו קמיע דומה לקמיע שלפנינו. המתחרים שזממו לשרוף את חנותו של היהודי שלחו מישהו כדי שיצית את חנותו, אולם האיש נלאה מלמצוא את הפתח ושרף בטעות את חנותם הם. משנפטר רבי ישעי'לה הרהיב עוז היהודי בנפשו ופתח את הקמיע והשתומם לראות את הפסוק ואת האנשים אשר פתח הבית הכו בסנוורים וגו'. ויהי לפלא.


הרה"ק רבי ישעיה שטיינר (ה'תרי"ב – תרפ"ה | 1852-1925) מקרעסטיר (בּוֹדרוֹגקֶרֶסטוּר Bodrogkeresztúr) היה מחשובי האדמו"רים ומהנודעים ביותר בהונגריה. האדמו"ר שהתייתם בגיל 3 מאביו נשלח ע"י אימו האלמנה והוא בן 12 שנים בלבד לרבי צבי הירש מליסקא, שם היה עד סוף ימיו של רבו, אז מילא את מקומו, אולם נשאר בענוותנותו ולא החשיב את עצמו.


רבי ישעי'לה נחשב לעושה פלא ומופתים רבים מסופרים אודותיו. עד עצם היום הזה אלפים רבים עולים לציון קברו לשפוך את שיח ליבם וסיפורי ישועות רבים נפוצו אודות התפילה בציונו. הצדיק מקרעסטיר נודע בליבו הרחום ובדאגתו לפרנסתם של בני ישראל והיה נוהג לומר: בזמן שגדולי ישראל עוסקים "ברזין דרזין" אני עוסק ב"לשובע ולא לרזון".


הקמיעות שנתן בחייו למבקשי ישועה נכתבו על גבי קלף ע"י סופרים מומחים מתלמידיו והוא עצמו היה נוטלם בידו ומברכם טרם נתינתם, סיפורים רבים נלחשו מפה לאוזן אודות הישועות הגדולות להם זכו מחזיקי הקמיעות. ביותר נודעה תמונתו כסגולה לשמירה מפני עכברים בבית, בעקבות מעשה שהיה שבזכות ברכתו יצאו עכברים מאסמי חיטים של יהודים ולאחר ברכה שהעניק לאחד מחסידיו עכברים אכלו את תיק התביעה שהיה תלוי ועומד נגדו בבית משפט.


רבי אשר אנשל הלוי יונגרייז (~ה'תרל"ה, 1875 - ט"ו בסיוון ה'תש"ד, 6 ביוני 1944) רבה של טשנגר [הונגריה] במשך כארבעים שנה, השלישי בשושלת רבני העיר ממשפחת יונגרייז. נספה בשואת יהודי הונגריה עם בני קהילתו. זצ"ל הי"ד.


גודל: 4.5/8.5 ס"מ. הקמיע נתון בתוך מסגרת מתכת. שבר לזכוכית. מצב כללי מצוין.


הקמיע מלווה באישור ממשפחת המקבל!

$48000
החל מ
$25000

תן הצעה